Kako kupiti bitcoin: Vodič za ulazak u svet digitalne valute
Svetski poznata kriptovaluta bitcoin izazvala je pravu senzaciju u svetu finansija. Bez obzira na svoju kontroverznost, bitcoin je doneo revoluciju u načinu razmišljanja o novcu i otvorio nove mogućnosti za online poslove. Međutim, pre nego što se upustite u svet trgovine, važno je da razumete kako kupiti bitcoin i gde pronaći pouzdane platforme za to.
Bitcoini se mogu kupiti na raznim kriptoberzama i platformama za trgovanje. Većina tih platformi zahteva otvaranje naloga i proveru identiteta kako bi se obezbedila sigurnost transakcija. Kada pronađete pouzdanu platformu, možete koristiti različite načine plaćanja, uključujući kreditne kartice, bankovne transakcije ili čak neke druge kriptovalute za kupovinu bitcoina.
Važno je dobro se informisati o procesu kupovine bitcoina i pratite preporuke stručnjaka pre nego što se upustite u svet kriptovaluta.
Kako i gde možete kupiti bitcoin
Iako je kupovina bitcoina postala popularna, proces kupovine nije uvek bio jednostavan. Međutim, u poslednje vreme su se otvorile različite mogućnosti, pa sada postoji više načina da se bitcoin kupi prema ličnim preferencijama.
Kako bitcoin kupiti u menjačnici
Kupovina bitcoina putem menjačnice je relativno jednostavan proces koji podrazumeva sledeće korake:
1. Izaberite pouzdanu menjačnicu: Prvi korak je da odaberete pouzdanu i dobro etabliranu menjačnicu kriptovaluta. Postoje mnoge menjačnice dostupne na internetu, pa se preporučuje detaljno istraživanje i potom odabir one koja ima dobre ocene korisnika i pozitivne povratne informacije. Neke poznate menjačnice su Pionex.US, Bisq, Public itd. Od 2022. godine dve srpske menjačnice su od Narodne banke Srbije takođe dobile dozvolu za rad. To su platforma Crypto12 i servis ECD.
2. Napravite nalog: Da biste kupovali bitcoine na menjačnici, prvo ćete morati da otvorite nalog. Obično treba da date osnovne informacije o sebi kao što su vaše ime i imejl-adresa, a potom da obavite verifikaciju identiteta u skladu sa KYC (Know Your Customer) propisima.
3. Verifikacija: Neke menjačnice zahtevaju dodatnu verifikaciju identiteta kako bi se povećala sigurnost i obezbedila usklađenost sa zakonima o sprečavanju pranja novca. Ovaj korak može uključivati slanje fotografije ličnih dokumenata ili dokaza o adresi stanovanja.
4. Uplatite sredstva: Nakon što je vaš nalog verifikovan, sledeći korak je da uplatite sredstva na svoj nalog na menjačnici. Većina menjačnica podržava različite metode plaćanja, kao što su bankovni transferi, kreditne/debitne kartice ili e-novčanici.
5. Kupovina bitcoina: Kada su sredstva uplaćena na vaš nalog na menjačnici, možete započeti kupovinu bitcoina. Obično ćete izabrati koliko bitcoina želite kupiti ili uneti iznos u lokalnoj valuti koji želite da pretvorite u bitcoin.
6. Prebacite bitcoine na svoj novčanik (opciono): Kada kupite bitcoine putem menjačnice, imate opciju da ih prebacite sa menjačnice na svoj lični bitcoin novčanik. Ovo je korak koji se preporučuje kako biste imali veću kontrolu nad svojim sredstvima, jer menjačnice predstavljaju rizik od hakovanja ili drugih bezbednosnih problema.
Važno je napomenuti da menjačnice često naplaćuju naknade za svoje usluge, a cene bitcoina mogu varirati između menjačnica, što treba uzeti u obzir prilikom kupovine. Takođe, pre nego što započnete kupovinu bitcoina putem menjačnice, obavezno treba da pročitate i razumete njihove uslove i politike kako biste bili sigurni da ste upoznati sa svim aspektima transakcije.
Kako kupiti bitcoin na bankomatu
Kupovina bitcoina na bankomatu, poznatom i kao Bitcoin ATM (BTM), može biti brz i jednostavan način da steknete bitcoine.
Kako se bitcoin može kupiti na bankomatu
1. Pronađite Bitcoin ATM: Prvi korak je da pronađete Bitcoin ATM u svojoj blizini. Možete koristiti web sajtove ili aplikacije koje vam omogućavaju da locirate najbliže bankomate za kupovinu bitcoina. Trenutno, u Srbiji bitcoin bankomate možete naći u Beogradu i Novom Sadu.
2. Verifikacija identiteta (opciono): Neki Bitcoin ATM-ovi zahtevaju verifikaciju identiteta pre nego što možete izvršiti transakciju. To može uključivati skeniranje ili fotografisanje vašeg identifikacionog dokumenta i, u nekim slučajevima, biometrijske verifikacije.
3. Izaberite opciju kupovine: Na bankomatu ćete obično imati mogućnost izbora da li želite da kupite bitcoin ili prodate postojeće bitcoine za gotovinu.
4. Unesite iznos: Ako želite da kupite bitcoin, unesite iznos u lokalnoj valuti koji želite da konvertujete u bitcoin.
5. Skeniranje novčanika: Ako već imate bitcoin novčanik, skenirajte QR kod svog novčanika pomoću bankomata. Ako nemate novčanik, mnogi bankomati će vam omogućiti da generišete novi novčanik na licu mesta.
6. Uplata gotovine: Uplatite gotovinu u bankomat. Bankomat će konvertovati uplaćeni iznos u bitcoin i prebaciti ga na vaš novčanik.
7. Potvrda transakcije: Nakon što se transakcija završi, dobićete potvrdu o kupovini, koja će sadržati detalje o transakciji, uključujući i adresu novčanika na koju su prebačeni bitcoini.
Važno je napomenuti da Bitcoin ATM-ovi često naplaćuju naknadu za svoje usluge, koja može biti promenljiva i zavisi od operatera bankomata. Takođe, vrednost bitcoina na bankomatu može varirati u odnosu na trenutni tržišni kurs, pa obratite pažnju na ovu razliku prilikom kupovine. Pre nego što koristite Bitcoin ATM, pročitajte uputstva na samom bankomatu kako biste bili sigurni da razumete postupak i troškove transakcije.
Kako kupiti bitcoin pomoću vaučera
Kupovina bitcoina putem vaučera odnosi se na proces kupovine bitcoina korišćenjem posebnih vaučera ili kartica koje sadrže određenu vrednost bitcoina. Ova vrsta kupovine bitcoina omogućava korisnicima da jednostavno i brzo steknu bitcoine bez potrebe za korišćenjem bankovnih računa, kreditnih kartica ili drugih tradicionalnih metoda plaćanja.
Postoje različite vrste vaučera za kupovinu bitcoina, a evo kako obično funkcioniše proces:
- Kupovina vaučera: Korisnik kupuje vaučer za bitcoin od prodavca koji prodaje ove vaučere. Vaučeri mogu biti u obliku fizičkih kartica sa QR kodom ili kao digitalni kodovi koje kupac dobija putem imejla ili SMS-a.
- Aktivacija vaučera: Kada kupac dobije vaučer, treba ga aktivirati. Aktivacija se može obaviti skeniranjem QR koda na fizičkom vaučeru ili unosom digitalnog koda na odgovarajućoj platformi za aktivaciju.
- Dodavanje bitcoina na novčanik: Nakon aktivacije vaučera bitcoin koji je sadržan u vaučeru će se preneti na novčanik (wallet) koji je povezan sa vaučerom. Ovo može biti novčanik koji je već u vlasništvu korisnika ili novi novčanik koji je specifično kreiran za vaučer.
- Korišćenje bitcoina: Kada se bitcoin prenese na novčanik, korisnik može koristiti bitcoine za plaćanje robe ili usluga na prodajnim mestima koja prihvataju bitcoin ili za druge oblike investiranja ili trgovine.
Važno je napomenuti da, kao i kod bilo koje transakcije sa kriptovalutama, treba biti pažljiv prilikom kupovine bitcoina putem vaučera. Obratite pažnju na pouzdanost prodavca vaučera i proverite uslove korišćenja kako biste bili sigurni da ste upoznati sa svim troškovima i rizicima ovog načina kupovine bitcoina.
Kako kupiti bitcoin ulaganjem u investicioni fond
Ulaganje bitcoina u investicioni fond predstavlja praksu u kojoj investitori kupuju udele ili akcije fonda, a zatim taj fond koristi sredstva koja su prikupljena da bi ulagao u bitcoin ili druge kriptovalute. Ovo omogućava pojedincima da ostvare potencijalne koristi od rasta cene bitcoina, bez potrebe da samostalno drže bitcoin i upravljaju njime.
Investicioni fondovi koji ulažu u bitcoin su kreirani na način koji omogućava pojednostavljeno i profesionalno upravljanje digitalnom imovinom, čime se olakšava pristup kriptovalutnom tržištu i smanjuje rizik za pojedince koji nisu upoznati sa tehničkim i bezbednosnim aspektima čuvanja bitcoina.
Postoji nekoliko vrsta investicionih fondova koji se bave bitcoinom:
- Zatvoreni fondovi: Ovo su fondovi koji prikupljaju sredstva od investitora u određenom periodu, a zatim zatvaraju prikupljanje sredstava i ne dozvoljavaju dalje ulaganje. Fond menadžeri koriste ta sredstva da ulažu u bitcoin i druge kriptovalute.
- ETF-ovi (Exchange-Traded Funds): ETF-ovi su fondovi koji se kotiraju na berzi i trguju kao obične akcije. Investitori mogu kupovati i prodavati udele ETF-ova tokom radnog dana, čime imaju likvidnost sličnu običnim akcijama.
- Otvoreni fondovi: Otvoreni fondovi neprestano prikupljaju sredstva od investitora i omogućavaju im da uđu u fond po tržišnim cenama tokom celog perioda poslovanja i da izađu iz njega kada to požele.
Ulaganje bitcoina u investicioni fond pruža nekoliko prednosti. Prvo, pruža jednostavan pristup kriptovalutama bez potrebe za samostalnim upravljanjem privatnim ključevima i novčanicima. Drugo, omogućava diversifikaciju portfolija, jer fondovi obično ulažu u više kriptovaluta, ne samo u bitcoin. Takođe, može pružiti veću sigurnost jer se imovina fonda obično čuva kod pouzdanih institucija. Primeri nekih od poznatih fondova su Osprey Bitcoin Trust (OBTC), Purpose Bitcoin ETF (BTCC) i Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).
Važno je napomenuti da investiranje u investicione fondove, uključujući one koji ulažu u kriptovalute, nosi sa sobom određene rizike. Vrednost fonda može varirati u zavisnosti od cene bitcoina i drugih kriptovaluta, a takođe zavisi i od performansi i strategija fond menadžera. Pre nego što investirate u bilo koji fond, preporučuje se konsultovanje sa finansijskim savetnikom kako biste procenili kako taj fond odgovara vašim ciljevima i toleranciji na rizik.
Šta je peer-to-peer ili kupovina bitcoina bez posrednika
Kupovina bitcoina bez posrednika, odnosno peer-to-peer (P2P) trgovina bitcoina, omogućava vam da direktno trgujete sa drugim pojedincima bez posredovanja centralizovane institucije kao što su berza, banka ili investicioni fond.
Kako se vrši P2P kupovina
1. Pronađite P2P platformu: Prvi korak je da pronađete P2P platformu koja omogućava korisnicima da direktno trguju bitcoinom. Postoje različite platforme koje posreduju u P2P trgovini i povezuju kupce i prodavce bitcoina. Neke od platformi koje se često koriste su LocalBitcoins, Bisq, HodlHodl i Paxful.
2. Napravite nalog: Nakon što odaberete odgovarajuću P2P platformu, registrujte se i napravite nalog. Obično će vam biti potrebno da pružite osnovne informacije o sebi i verifikujete svoj identitet.
3. Postavite ponudu ili tražnju: Nakon što kreirate nalog, možete postaviti svoju ponudu za kupovinu bitcoina po određenoj ceni ili iznosu, ili možete pregledati postojeće ponude drugih korisnika koji žele prodati bitcoin.
4. Kontaktirajte sa trgovcima: Kada pronađete odgovarajuću ponudu, kontaktirajte sa prodavcima ili kupcima putem P2P platforme kako biste postigli dogovor o ceni i uslovima transakcije.
5. Izvršite transakciju: Nakon što postignete dogovor, izvršite transakciju prema uslovima oko kojih ste se dogovorili (koristite metode plaćanja koje ste odabrali u dogovoru sa trgovcem).
6. Prebacite bitcoine na svoj novčanik (opciono): Kada kupite bitcoine, imate opciju da ih prebacite sa P2P platforme na svoj lični bitcoin novčanik kako biste imali veću kontrolu nad svojim sredstvima.
Ključne informacije koje morate znati pre nego što se odlučite za kupovinu bitcoina
Ako želite da se upustite u svet kriptovaluta, neophodno je da se upoznate sa osnovnim pojmovima i pravilima ove digitalne valute. Nakon kupovine bitcoina, važno je da obezbedite sigurno mesto za skladištenje i čuvanje svoje digitalne imovine. To se postiže korišćenjem posebnih alata i softvera koji se nazivaju novčanici (wallets).
Postoje različiti tipovi novčanika, od kojih svaki ima specifične karakteristike i različit nivo sigurnosti. Hardver novčanici su fizički uređaji koji čuvaju vaše bitcoine izvan interneta, pružajući najviši nivo sigurnosti. S druge strane, softver novčanici su aplikacije koje se instaliraju na računar ili mobilni uređaj i omogućavaju vam pristup vašim bitcoinima i upravljanje njima.
Pored toga, postoje i web novčanici, koji su dostupni putem interneta i omogućavaju vam da pristupite svojim bitcoinima sa bilo kog uređaja koji ima pristup mreži. Važno je napomenuti da prilikom odabira novčanika treba voditi računa o sigurnosnim merama kao što su dvofaktorska autentifikacija i snažne lozinke.
Za dodatnu sigurnost neki ljudi koriste i papirne novčanike ili offline novčanike, koji su fizički dokumenti koji sadrže informacije potrebne za pristup vašim bitcoinima i upravljanje njima. Ovi dokumenti se čuvaju na sigurnom mestu, poput sefa ili kućnog trezora.
1. Šta je hardver novčanik
Hardverski bitcoin novčanici su fizički uređaji koji služe za čuvanje vaših bitcoina i drugih kriptovaluta i upravljanje njima. Oni predstavljaju jedan od najsigurnijih načina čuvanja vaših digitalnih sredstava, jer osiguravaju izolaciju od interneta i potencijalnih internet pretnji kao što su hakerski napadi ili zlonamerni softver.
Glavne karakteristike hardverskih bitcoin novčanika su:
- Bezbednost: Hardverski novčanici su dizajnirani tako da drže privatne ključeve, koji su ključni za pristup vašim bitcoinima. Ovi privatni ključevi se čuvaju u sigurnom okruženju hardverskog uređaja i nikada ne napuštaju uređaj. Ovo znači da vaši privatni ključevi neće biti izloženi potencijalnim internet pretnjama.
- Offline skladištenje: Hardverski novčanici funkcionišu offline, što znači da nisu stalno povezani sa internetom. Oni se povezuju sa internetom samo kada je potrebno izvršiti transakcije.
- Kompatibilnost: Većina hardverskih novčanika može se koristiti sa različitim uređajima, uključujući računare, laptopove, pametne telefone i tablete.
- Sigurnosne funkcije: Mnogi hardverski novčanici imaju dodatne sigurnosne funkcije, kao što su PIN kodovi, recovery fraze (fraze za oporavak) i dvostruka autentifikacija, kako bi se osiguralo da samo vi imate pristup vašim sredstvima.
- Dugoročno čuvanje: Hardverski novčanici su idealni za dugoročno čuvanje kriptovaluta, jer pružaju visok nivo sigurnosti i zaštitu od gubitka ili krađe sredstava.
Neki od poznatih proizvođača hardverskih bitcoin novčanika su Ledger, Trezor, KeepKey i Coldcard. Pre nego što odaberete hardverski novčanik, preporučuje se istraživanje i upoznavanje sa njihovim karakteristikama i reputacijom kako biste odabrali najpogodniji za vaše potrebe i bezbednost vaših bitcoina.
2. Šta je desktop novčanik
Desktop bitcoin novčanici su softverski novčanici za kriptovalute koji se instaliraju i koriste na računaru ili laptopu. Oni omogućavaju korisnicima da čuvaju svoje bitcoine i druge kriptovalute i upravljaju njima putem softverske aplikacije koja je instalirana na njihovom računaru.
Glavne karakteristike desktop bitcoin novčanika su:
- Kontrola nad privatnim ključevima: Desktop novčanici omogućavaju korisnicima da imaju punu kontrolu nad privatnim ključevima koji pristupaju njihovim bitcoinima. Privatni ključevi su ključni za pristup bitcoinima i potpisivanje transakcija, pa je važno da ostanu sigurni i zaštićeni.
- Offline skladištenje (ako je potrebno): Neki desktop novčanici mogu se koristiti u offline režimu, što znači da se računar ne mora stalno povezivati sa internetom. To dodatno povećava sigurnost novčanika, jer se privatni ključevi ne izlažu internetu kada nisu potrebni za obavljanje transakcija.
- Brza i jednostavna upotreba: Desktop novčanici se obično lako instaliraju i omogućavaju brz pristup bitcoinima. Transakcije se mogu brzo potpisivati i slati uz nekoliko jednostavnih koraka.
- Sigurnosne funkcije: Neki desktop novčanici imaju dodatne sigurnosne funkcije, kao što su zaštićene lozinke, enkripcija podataka i backup opcije koje omogućavaju oporavak novčanika u slučaju da se računar pokvari ili da se novčanik izgubi.
- Dugoročno čuvanje: Desktop novčanici su pogodni za dugoročno čuvanje kriptovaluta, ali je važno da se preduzmu odgovarajuće sigurnosne mere kako bi se privatni ključevi zaštitili od gubitka ili krađe.
Neki od najčešće korišćenih desktop novčanika su Trezor Model T i Ledger Nano X.
3. Šta je mobilni novčanik
Mobilni bitcoin novčanici funkcionišu putem softverskih aplikacija instaliranih na vašem pametnom telefonu ili tabletu. Ovi novčanici omogućavaju vam da čuvate bitcoine i druge kriptovalute, upravljate njima i šaljete ih putem vašeg mobilnog uređaja.
Glavne karakteristike mobilnih bitcoin novčanika su:
- Praktičnost: Mobilni novčanici omogućavaju pristup bitcoinima bilo gde i bilo kada, sve dok korisnik ima pristup internetu. To čini mobilne novčanike praktičnim za svakodnevno korišćenje i brze transakcije.
- Kontrola nad privatnim ključevima: Slično desktop novčanicima, mobilni novčanici takođe omogućavaju korisnicima da imaju punu kontrolu nad privatnim ključevima koji pristupaju njihovim bitcoinima. Privatni ključevi se obično čuvaju na samom uređaju, što znači da korisnik ima kontrolu nad svojim sredstvima.
- Sigurnosne funkcije: Većina mobilnih novčanika ima sigurnosne funkcije, kao što su zaštićene lozinke, enkripcija podataka i mogućnost dvostruke autentifikacije kako bi se povećala sigurnost novčanika.
- Jednostavna upotreba: Mobilni novčanici su obično dizajnirani tako da budu jednostavni za upotrebu, sa intuitivnim korisničkim interfejsom i brzim pristupom funkcijama novčanika.
- Transakcije na brzinu: Mobilni novčanici omogućavaju korisnicima da brzo izvrše transakcije putem QR kodova ili NFC (Near Field Communication) tehnologije, što plaćanja u prodavnicama ili međusobne transakcije sa drugim korisnicima čini jednostavnim i brzim.
Popularni mobilni novčanici za Android operativni sistem uključuju Exodus, Electrum, Mycelium i eToro, Coinbase Wallet, Trust Wallet, Crypto.com Wallet za iPhone.
4. Šta je digitalni novčanik
Digitalni ili online bitcoin novčanici su softverski novčanici za kriptovalute koji se nalaze na internetu, odnosno čuvaju se na online platformama. Oni omogućavaju korisnicima da čuvaju bitcoine i druge kriptovalute, da upravljaju njima i da ih šalju putem web pretraživača ili mobilnih aplikacija.
Glavne karakteristike digitalnih ili online bitcoin novčanika su:
- Pristup preko web pretraživača: Online novčanici omogućavaju pristup vašim bitcoinima putem bilo kog uređaja sa internetom i web pretraživačem. To čini pristup novčaniku brzim i praktičnim, bez potrebe za instalacijom dodatnog softvera.
- Hostovani novčanici: Digitalni novčanici su hostovani na serverima treće strane. To znači da vaši privatni ključevi nisu sačuvani na vašem uređaju, već na serverima platforme. Prilikom korišćenja online novčanika vaši privatni ključevi se čuvaju na sigurnom mestu na serverima, ali to takođe znači da treba osigurati pouzdanost i bezbednost platforme.
- Jednostavna registracija: Da biste koristili digitalni novčanik, obično se registrujete na platformi gde vam se dodeljuje novi novčanik sa privatnim ključevima.
- Brza upotreba: Kada pristupite online novčaniku, možete brzo i jednostavno izvršiti transakcije, primati i slati bitcoine i pratiti saldo i transakcije.
- Sigurnosne funkcije: Pouzdane online novčanike obično obezbeđuju dodatne sigurnosne funkcije, poput zaštićenih lozinki, dvostruke autentifikacije, mogućnosti oporavka novčanika i enkripcije podataka kako bi se osigurala veća sigurnost vaših bitcoina.
- Cloud-based backup: Neki digitalni novčanici nude cloud-based backup opcije kako biste sačuvali kopiju privatnih ključeva na sigurnom mestu, što može biti korisno u slučaju gubitka ili krađe uređaja.
Iako digitalni ili online bitcoin novčanici pružaju praktičnost i jednostavnost upotrebe, važno je uzeti u obzir sigurnosne aspekte. Budući da vaši privatni ključevi ostaju hostovani na serverima treće strane, postoji potencijalni rizik od hakovanja i krađe. Preporučuje se korišćenje pouzdanih i dobro poznatih platformi i preduzimanje odgovarajućih sigurnosnih mera kako biste zaštitili svoja digitalna sredstva. Neke od pouzdanih platformi koje se često koriste su Coinbase, Blockchain.com, Kraken i Binance.
5. Šta je papirni novčanik
Papirni bitcoin novčanik je oblik čuvanja kriptovalute, posebno bitcoina, koji se sastoji od fizičkog papira na kojem su zapisani privatni ključevi koji pristupaju vašim bitcoinima. Ovaj tip novčanika omogućava vam da čuvate svoje bitcoine offline, bez potrebe za bilo kakvom digitalnom ili online platformom.
Kako funkcioniše papirni bitcoin novčanik
- Generisanje privatnih ključeva: Prvi korak je generisanje privatnih ključeva, koji su ključni za pristup vašim bitcoinima i upravljanje njima. Ovo se može obaviti pomoću softverskog alata za generisanje ključeva ili specijalizovane online platforme koja generiše ključeve za vas.
- Štampanje privatnih ključeva: Nakon generisanja privatnih ključeva, oni se zapisuju na papir. Obično se štampaju u obliku QR kodova i/ili nizova alfanumeričkih karaktera.
- Čuvanje papira: Nakon što se privatni ključevi zapišu na papir, morate pažljivo čuvati taj papir kako biste izbegli mogućnost da se izgubi ili ošteti. Preporučuje se čuvanje papira u sigurnom, zaštićenom prostoru, poput sefa ili druge sigurne lokacije.
- Pristup bitcoinima: Kada želite pristupiti svojim bitcoinima, jednostavno koristite softverski novčanik ili drugi alat koji može očitati QR kod ili uneti alfanumerički niz sa papira. Na taj način ćete moći da pristupite svojim bitcoinima i obavite transakcije.
Važno je naglasiti da papirni bitcoin novčanik pruža visok nivo sigurnosti jer je privatni ključ fizički izolovan od interneta i potencijalnih internet pretnji. Međutim, takođe postoji rizik od gubitka ili uništenja papira, pa je važno preduzeti dodatne mere zaštite, kao što su pravljenje više kopija i čuvanje na sigurnim mestima. Takođe, korisnicima se preporučuje da generišu privatne ključeve na pouzdanim uređajima i izbegavaju korišćenje javnih i nesigurnih računara kako bi se smanjio rizik od krađe ključeva.
Neki od popularnih provajdera za generisanje papirnih novčanika su BitAddress.Org i PaperWallet.Bitcoin.Com.
Šta predstavlja digitalni ključ
Kada odaberete novčanik, važno je da pratite preporučene mere bezbednosti, kao što su redovno ažuriranje softvera, sigurno čuvanje lozinki i izbegavanje sumnjivih internet stranica i aplikacija. Takođe, važno je redovno praviti rezervne kopije vašeg novčanika kako biste osigurali da ne izgubite pristup svojim bitcoinima u slučaju gubitka ili oštećenja uređaja.
Pored novčanika, postoji i mogućnost čuvanja bitcoina na kriptoberzama, ali je važno napomenuti da ova opcija nosi određeni rizik od hakovanja ili gubitka sredstava.
Takođe, digitalni novčanik nije isto što i bankovni račun. On ne pruža osiguranje vašim rezervama kao što to čini tradicionalna banka. Umesto toga, digitalni novčanik omogućava vam pristup vašim kriptovalutama putem digitalnog ključa.
Digitalni ključ je u suštini lozinka koja vam omogućava da pristupite adresi svog novčanika i izvršavate transakcije.
Kada kreirate digitalni novčanik, generiše se i digitalni ključ koji je jedinstven za vaš novčanik. Taj ključ se obično sastoji od dugog niza alfanumeričkih karaktera i treba ga čuvati na sigurnom mestu. Gubitak digitalnog ključa znači gubitak pristupa vašim kriptovalutama, pa je izuzetno važno da ga čuvate na bezbednom mestu, kao što je sigurna digitalna memorija ili čak štampanje na papiru.
Pored toga, važno je napomenuti da neki digitalni novčanici pružaju mogućnost uspostavljanja dodatnih sigurnosnih slojeva, poput dvofaktorske autentifikacije ili biometrijskih podataka, kako bi se osigurala dodatna zaštita vašeg digitalnog ključa.
Kada koristite digitalni novčanik, uvek treba biti oprezan i pratiti osnovne mere bezbednosti. Ne delite svoj digitalni ključ s drugima i budite oprezni pri unošenju informacija na web stranice ili aplikacije koje nisu proverene. Redovno ažurirajte softver svog novčanika kako biste imali najnovije sigurnosne funkcije i izbegavajte sumnjive ili neproverene izvore novčanika.
Uloga edukacije: Put ka uspešnom trgovanju kriptovalutama
Kada je reč o ulasku u svet kriptovaluta, postavlja se pitanje vredi li ulagati u ovo područje. Bez obzira na različita mišljenja o budućnosti bitcoina i ostalih kriptovaluta, njihov revolucionarni uticaj je neosporan.
Ulaganje u obrazovanje u ovoj oblasti pojedincima može pružiti brojne poslovne mogućnosti, kako u sadašnjosti tako i u budućnosti. Radi sticanja znanja o kriptovalutama neke škole su pokrenule kurseve i programe koji se bave ovom tematikom. BusinessAcademy nudi kurs Blockchain Technologies, koji je osmišljen s ciljem da pruži primenljiva znanja o fenomenu kriptovaluta.
Ako želite da se upustite u svet kriptovaluta i započnete poslovanje na ovom tržištu, kombinacija specijalizacije u oblasti preduzetništva ili strategijskog i operativnog menadžmenta i pohađanje kursa za blockchain može biti vaš prvi korak ka uspehu u ovoj dinamičnoj oblasti poslovanja.
Poslovna veština koja garantuje visoku zaradu
Spremili smo dokument sa opisom i savetima u primeni poslovne veštine koja Vam garantuje visoku zaradu, bez obzira na to čime se bavite. Da preuzmete izveštaj, kliknite ovde.
Donesite odluku: Upisni rok 2024/25. se zatvara.
Da saznate sve o upisu, kliknite ovde.
Prijavite se