Pre nego što imate dovoljno novcaGovorimo o gotovini, a ne o vašim mogućnostima zaduživanja. Istraživanje čuvene kompanije Dunn and Bradstreet je pokazalo da čak u 79 odsto slučajeva preduzeća propadaju jer nisu imala dovoljno novca na početku. Ako ste zamislili da ćete uložiti malo, kako bi vam se brzo vratilo mnogo, pogrešili ste. Investiranje u određeni proizvod, uslugu ili
biznis mora uslediti nakon što ste finansijski spremni na gubitke ili “pozitivnu nulu”, koji će biti neizbežni na početku poslovanja, ma koliko se vaša investicija pokazala pametnom na duge staze.
Pre nego što imate dovoljno vereIpak, ako niste spremni na rizik, vama nije mesto u svetu preduzetnika. Investiranje uvek podrazumeva verovatnoću da vam se uloženi novac ne vrati i na to morate računati. Zato je neophodno da verujete u svoju investiciju, ali i da se okružite saradnicima koji će Vas podržati sa istom dozom entuzijazma.
Pre nego što imate dovoljno znanjaIako je dvadesetosmogodišnji programer Mark Cukerberg, poznatiji kao osnivač društvene mreže Facebook, danas najmlađi bilioner na svetu, on je izuzetak od pravila da je za investiranje neophodno iskustvo. Istraživači sa Univerziteta Harvard su zaključili u jednoj studiji da iskusniji preduzetnici imaju veću verovatnoću da izgrade uspešan
start up. Ovo objašnjavaju takozvanom performansom upornosti, koja znači da
preduzetnik, koji je već ostvario uspeh nekim
poslovnim poduhvatom, ima 30 odsto veće šanse da uspe i u narednom u odnosu na početnika. Ipak, to ne trebalo da obeshrabri mlade ljude sa idejom i resursima za ulaganje, uz svest da je uspeh kao hodanje uz stepenice: stupnjevit.
Pre nego što se podrobno informišeteNeisplative investicije su najčešće greške u manjku informacija: o tržištu, konkurenciji, potrebama kupaca, rizicima i šansama. Usled neznanja preduzetnici vrše slepi izbor, ne obazirući se na realno poslovno okruženje. Iako investiranje liči na kocku zbog uloga i rizika, ono mora biti potkrepljeno znanjem. Ukoliko su vam informacije nedostupne, potražite savet.
Pre nego što osetite da je pravi trenutakOsećaj za trenutak je ključan u biznisu. Preduzetnici koji su izabrali dobru godinu i dobru industriju (primer kompjuteri 1983. godine) imaju veće šanse da uspeju u sledećim poduhvatima od onih koji su investirali u rastuću industriju, ali u pogrešnom trenutku (primer kompjuteri 1985. godine). Za osećaj trenutka neophodna je intuicija, bazirana na svestranoj realnoj analizi tržišta. Zato je važno da ujedno budete brzi i strpljivi. Brzi, kada procenite da je vreme za ulaganje, jer je dobra ideja samo ona koja je realizovana. Strpljivi, kad ocenite da trenutne okolnosti nisu povoljne za ulaganje u određenu zamisao, proizvod, posao ili industriju.
Pre nego što urazumite svoja očekivanjaProjekcije vrtoglavog rasta vaših poslovnih aktivnosti su lepe, ali nerealne. Čak i najupešnija multinacionalna kompanija Microsoft ostvaruje godišnji rast od 30 odsto, ne više od toga. Preduzetnici čije investicije se pokažu neisplativim najčešće ulažu u novi poduhvat, kako bi se finansijski spasli od prethodnih loših poslovnih odluka. Međutim, čuda u poslovanju su retka. To ne znači da vi ne bi trebalo da želite i radite na tome da se čuda dogode. Ako izostanu, nema razloga za obeshrabrenje.
Komentar