Poslovanje na svetskom nivou, u mnogo čemu može izgledati drugačije nego što to izgleda u vašem rodnom gradu. Međutim, svake godine je sve veći broj malih i srednjih preduzeća koja se odlučuju na ovaj korak. Kako bi taj proces bio što lakši i jednostavniji, neophodno je da se vodite sledećim koracima kako biste uspešno proširili svoje poslovanje na globalno tržište.
Pre nego što počnete međunarodnu ekspanziju, za uspešno preduzetništvo je važno da uskladite svoj biznis plan i poslovne ciljeve sa novim tržištem ili kreirate novi biznis plan. To je od suštinskog značaja za procenu vaše spremnosti i posvećenosti međunarodnom rastu.
Ukoliko već imate izgrađeni brend, razmislite o tome kako da ga uskladite sa novim tržištem. Npr., ako se u izabranoj zemlji ne priča engleski, malo je verovatno da će stanovnici iste znati šta je Netflix, zar ne? Isto ovo pravilo se odnosi i na logo. Kruna ima potpuno drugo značenje u SAD i Kini. Gde god želite da poslujete, uvek se zapitajte kakva je priča iza vašeg brenda i kako vam ta priča može doneti nove klijente.
Kako bi vaš izlazak na međunarodno tržište bio uspešan, potrebno je da sprovedete istraživanje potreba i kupovnih navika vaših potencijalnih potrošača. Zapitajte se koje sve kompanije posluju na tom tržištu, ko pobeđuje, a ko gubi. Odeljenje za trgovinu je uglavnom najmerodavnija institucija u kojoj se možete informisati pre nego što se odlučite da počnete ekspanziju u određenu državu. Isto tako, saznajte što više o vašoj konkurenciji.
Izaberite i procenite najpovoljniju metodu distribucije vašeg proizvoda na inostranom tržištu. Možete se odlučiti da otvorite kompaniju u vlasništvu stranih filijala i sarađujete sa agentima, predstavnicima i distributerima, a opet možete pronaći investitore koji će finansirati vašu poslovnu ideju i samim tim uložiti u vašu kompaniju koja će nastati zajedničkim ulaganjem.
Saznajte na koji način možete formirati cene na određenom tržištu, da li postoji prostor za pregovore sa lokalnim dobavljačima i, naravno, informišite se o pravnim okvirima za poslovanje u državi koju izaberete za ekspanziju. Naime, kulturne, socijalne, ekonomske i pravne razlike mogu predstavljati pravi izazov za svakog preduzetnika koji se odluči da posluje globalno.
Informišite se kako najbolje možete poslovati na izabranom tržištu i koje su to mere kojima možete osigurati da vaše usluge ili proizvodi budu adekvatno plaćeni. Isto tako, raspitajte se o mogućim subvencijama od strane države kao i od strane privatnog sektora, jer postoji velika verovatnoća da, ukoliko imate proizvod koji manjka na tržištu, budete parcijalno finansirani od strane države, što će vam u znatnoj meri olakšati prve korake u belom svetu.
Prebacite, odnosno, krenite sa izvozom. Ukoliko imate fizički proizvod, budite sigurni da ga pakujete i označavate u skladu sa pravnim propisima određene države. Čak iako su rešenja za globalni transport prilično ista, propisi o deklarisanju proizvoda se razlikuju gde god da krenete.
Pre nego što krenete da osvajate međunarodno tržište, razmislite i o sledećim pitanjima, koji vam u značajnoj meri mogu olakšati tranzicioni period.
Ukoliko na gore navedena pitanja ne dobijete zadovoljavajuće odgovore, to ne znači da je vaša poslovna ideja pogrešna, već ste jednostavno izabrali pogrešno međunarodno tržište za poslovanje. Ne zaboravite, ne postoji ideja koja neće negde u svetu biti fantastična.
Živimo u vremenu kada su globalizacija i integracija postale neizostavne u poslovnom svetu. Zbog toga ne možete ostati izolovani u okvirima male, nacionalne privrede ukoliko želite da izgradite veliku i uspešnu kompaniju ili želite da vaš rad bude priznat na što širem planu. Program Međunarodno poslovanje pažljivo je kreirao tim stručnjaka iz ove oblasti kako bi vam pomogao da rizike poslovanja u internacionalnoj tržišnoj utakmici svedete na minimum i da se u njoj izdvojite kao lider.
Copyright © BusinessAcademy. Sva prava zadržana. Privatnost.
Komentar